• Startdatum:
  • 11 december 2026
  • Cursusduur:
  • 1 dag
  • Werkzaam als:
  • Arts verstandelijk gehandicapten, AIOS, Huisarts, Physician assistant, Specialist Ouderengeneeskunde, Verpleegkundig specialist

Deze nascholing is sponsorvrij.
 

Wilt u als huisarts (in opleiding) direct aan de slag met de nieuwste vorderingen in de geneeskunde? Schrijf u dan in voor de eendaagse nascholing Vorderingen en Praktijk op vrijdag 11 december 2026. Aan de hand van het programma leert u alles over de laatste ontwikkelingen op het gebied van testosteron, de rol van AI in de huisartsgeneeskunde, complexe palliatieve zorg, kleine ingrepen in de dermatologie, injectie hand-pols, het belang van het meten van de middelomtrek en vele andere onderwerpen.


Tijdens deze inspirerende en praktijkgerichte nascholing nemen we u mee langs de belangrijkste ontwikkelingen in de huisartsgeneeskunde van vandaag en morgen. Verwacht een dynamisch programma met direct toepasbare kennis, scherpe discussies en ruimte voor reflectie op uw eigen handelen in de praktijk.


We starten de dag met het onderzoek naar middelomtrek in de eerste lijn: wat zegt het ons ècht en hoe vertaalt u dit naar beleid in de spreekkamer? Vervolgens krijgt u een heldere update over de nieuwste medicamenteuze opties, zoals GLP-1-agonisten en de opkomende multi-hormonale receptor modulatoren. Verder worden SGLT2-remmers besproken; deze zijn niet meer weg te denken uit de behandeling van diabetes en hartfalen. Maar hoe gaat u om met bijwerkingen zoals urineweginfecties? We bespreken herkenning, preventie en patiëntvoorlichting – praktisch en evidence-based.


Tijdens het workshopprogramma heeft u de mogelijkheid om deel te nemen aan één van de onderstaande interessante workshops:
•    Shave-excisie en coagulatie - Vergroot uw vaardigheden met een sessie over kleine dermatologische ingrepen, waaronder shave-excisie en coagulatie. 
•    Injecties in hand en pols - met direct toepasbare tips voor uw eigen spreekkamer.
•    Palliatieve zorg verdient bijzondere aandacht. In deze sessie staan we stil bij actuele inzichten en dilemma’s, met ruimte voor uitwisseling van ervaringen en praktische handvatten.


Het middagprogramma staat in het teken van innovatie. We verkennen het groeiende gebruik van speech-to-text tools en de invloed op consultvoering en verslaglegging. Ook komt digitale triage aan bod: hoe borgt u patiëntveiligheid in een digitaal eerste contact?
Daarnaast rukt artificial intelligence (AI) op in de geneeskunde, van diagnostiek tot robotchirurgie. Wat betekent dit voor de huisarts? Wordt uw rol versterkt, of juist bedreigd? We gaan in op kansen, risico’s en de vraag ‘in hoeverre is de (huis)arts vervangbaar’?
 

We sluiten af met een reeks actuele klinische dilemma’s:
•    PSA-screening bij oudere mannen: wel of niet prikken?
•    DVT en longembolie: wat verandert er in diagnostiek en beleid?
•    Testosterontherapie: hype, hoop of werkelijk helpend?


Wat levert deze nascholing u op?
•    Direct toepasbare kennis over actuele thema’s
•    Concrete vaardigheden uit workshops die u de volgende werkdag kunt inzetten
•    Handvatten om complexe casuïstiek sneller en beter te beoordelen
•    Inzicht in nieuwe ontwikkelingen die uw dagelijkse praktijk veranderen
•    Sparren met collega-huisartsen over dilemma’s uit de praktijk
 

Kortom: in één dag bent u weer volledig bijgepraat én kunt u direct effectiever handelen in uw spreekkamer. Deze nascholing is dé gelegenheid om samen met collega’s stil te staan bij waar we nu staan, en waar we naartoe gaan. Deze nascholing is dé gelegenheid om samen met collega’s stil te staan bij waar we nu staan – en waar we naartoe gaan.


We sluiten het nascholingsprogramma af met de populaire Kleine Kwalen Quiz en een borrel, waarbij u de gelegenheid heeft om na te praten met collega’s.
 

Doelgroep
Huisartsen (in opleiding), specialisten ouderengeneeskunde, physician assistants en verpleegkundig specialisten.
 

Cursuscommissie
Het programma is samengesteld door:
•    Dr. T.N. Bonten, huisarts, LUMC
•    Dr. E.L. van den Burg, waarnemend huisarts
•    Dr. M.G. Compier, huisarts
•    Dr. I.M. Jazet, internist, LUMC
•    Prof. dr. H.M.M. Vos, huisarts, LUMC

Conceptprogramma

 

08:30Registratie en ontvangst
09:00Opening en inleiding
 VAN TAILLE TOT THERAPIE, CARDIOMETABOLE ZORG IN BEWEGING
09:15

Onderzoek Middelomtrek in de eerste lijn

Dr. Willemijn van den Hout

09:45Update nieuwe medicatie - GLP1 en de multi-hormonale receptor modulatoren die eraan zitten te komen
Dr. Marcel Muskiet
10:15SGLT2 remmers / urineweginfecties
Drs. Janneke van Uhm
10:45Koffiepauze
11:15WORKSHOPS
 Workshop 1: Kleine ingrepen in de dermatologie: shave-excisie, coagulatie 
Dr. Robert van Leeuwen
Workshop 2: Palliatieve zorg
Drs. Els Roelofs
Workshop 3: Aandoeningen en injectie hand/pols
Berber Weitenberg
12:15Lunchpauze
 INNOVATIES IN DE HUISARTSPRAKTIJK
13:15Onderzoek naar inzet speech-to-text tools 
Dr. Reinier van Linschoten
13:45Digitale triage 
Dr. Willian van Dijk
14:15AI als collega: hoe verandert technologie het werk van artsen?
Dr. David Lam
14:45Theepauze
 DOEN OF LATEN? VAN PRIK TOT PRAKTIJK
15:15PSA prikken bij oudere mannen, doen of niet doen?
Dr. Arnoud Postema
15:45DVT en longembolie: wat verandert er voor de huisarts?
Prof. dr. Erik Klok
16:15

Testosteron: hype, hoop of helpende hand?

Spreker volgt

16:45Kleine Kwalen Quiz
Dr. Tobias Bonten en dr. Annelieke Petrus
17:15Vervolg afsluitende borrel
18:00Einde dag
 

Tijden zijn inclusief discussie

Dr. W.J. van Dijk
AIOS Huisartsgeneeskunde en onder, LUMC
Dr. W.J. van den Hout
Arts In Opleiding Tot Huisarts en Onderzoeker (AIOTHO), LUMC
Prof. dr. F.A. Klok
Internist-vasculair geneeskundige, LUMC
Dr. H. Lam
Transplantatiechirurg, LUMC
Dr. R.L. van Leeuwen
Dermatoloog, LUMC / Alrijne ziekenhuis
Dr. R.C.A. van Linschoten
AIOS Huisartsgeneeskunde, ErasmusMC
Dr. M.H.A. Muskiet
Internist-endocrinoloog, LUMC
Dr. A.H.J. Petrus
AIOS Huisartsgeneeskunde / senior onderzoeker, LUMC
Dr. A.W. Postema
Uroloog, LUMC
Drs. E.G. Roelofs
Kaderhuisarts palliatieve zorg, consulent EPZ, LUMC
Drs. J.I.M. van Uhm
Uroloog, LUMC
B.F.J. Weitenberg
Physician assistant Plastische chirurgie, HagaZiekenhuis / Basalt Revalidatie
ECC Leiden
Haagse Schouwweg 10, 2332 KG Leiden
071 203 3607
Deelname€ 440,-
Kortingstarief (AIOS, PA, VS)€ 330,- (€ 110,- korting)
 
Let op: bij inschrijving gaat u akkoord met onze Algemene Voorwaarden, inclusief de genoemde annuleringsvoorwaarden. Administratiekosten kunnen in rekening gebracht worden bij annulering.

Maak hier uw keuze

Inschrijven niet mogelijk
Neem contact op
Vooraankondiging, inschrijven nog niet mogelijk

Er wordt gecontroleerd of het mogelijk is om in te schrijven