• Startdatum:
  • 19 maart 2026
  • Cursusduur:
  • 1 dag
  • Werkzaam als:
  • AIOS, Huisarts, Physician assistant, Verpleegkundig specialist

Accreditaties

  • ABC 1:
  • 6
  • NAPA:
  • 6
  • VSR:
  • 6

Goede zorg bepaalt slechts een klein deel van de gezondheid van mensen – ongeveer 11%. Veel grotere invloeden zijn genetica (22%), gedrag (36%) en sociale omstandigheden (24%). Juist bij kinderen is aandacht voor preventie en gezond gedrag van levensbelang. Maar hoe kun je als huisarts of jeugdarts invloed uitoefenen op gedrag en sociale context, zeker wanneer deze van generatie op generatie worden doorgegeven? En hoe zit het met erfelijke aandoeningen zoals allergieën en coeliakie – zijn die vooral genetisch bepaald, of speelt de omgeving een grotere rol?

 

Tijdens deze cursusdag krijgt u inzicht in de principes van intergenerationele overdracht, de invloed van de omgeving en de rol van weerbaarheid bij jongeren. U krijgt praktische handvatten om deze thema’s te herkennen en bespreekbaar te maken in uw spreekkamer. Want niets doen is geen optie. En gelukkig staat u er niet alleen voor: er zijn steeds meer professionals die domeinoverstijgend willen samenwerken aan een gezonde toekomst voor kinderen.

 

Een bijzonder onderdeel van het programma is een persoonlijke lezing over de impact van seksueel geweld. Deze indringende bijdrage nodigt uit tot reflectie en bewustwording over wat kinderen meemaken – en wat wij als professionals kunnen betekenen.

 

Doelgroep

Eerstelijns zorgprofessionals: huisartsen, AIOS, verpleegkundig specialisten, physician assistants, jeugdartsen en POH's Jeugd.

 

Leerdoelen

Na afloop van deze cursusdag:

- Heeft u inzicht in de factoren die de gezondheid van kinderen kunnen beïnvloeden, waaronder genetica, gedrag en sociale omstandigheden

- Kunt u de principes van intergenerationele overdracht herkennen, en weet u hoe deze van invloed kunnen zijn op obesitas, gedrag en psychisch welzijn bij kinderen

- Kent u de laatste inzichten over allergie bij kinderen en coeliakie, en weet u hoe u hierover met ouders en kinderen in gesprek kunt gaan.

- Heeft u kennis van actuele thema’s uit de praktijk, zoals vaccinaties, vapen, criminaliteit en groepsdruk, en kunt u deze vertalen naar preventieve interventies in uw eigen wijksamenwerkingsverband of gemeente.

- Bent u zich bewust van de impact van seksueel geweld op kinderen, en heeft u handvatten gekregen om signalen te herkennen, vermoedens bespreekbaar te maken en passende ondersteuning te bieden

- Kunt u bijdragen aan domeinoverstijgende samenwerking, gericht op het bevorderen van weerbaarheid en gezond gedrag bij kinderen en jongeren.

 

Cursuscommissie

Deze cursus is samengesteld door:

- Drs. E. Schoorl, huisarts, Huisartspraktijk E. Schoorl

- Dr. F.J.W. Frans Smiers, kinderarts-hematoloog, LUMC

- Drs. S. de Jong-Holthuijsen, arts-onderzoeker, LUMC

 

Deze nascholing is sponsorvrij.
De cursuscommissie werkt achter de schermen hard aan het samenstellen van de cursusinhoud en het programma. Zodra er meer informatie is, plaatsen wij dit op de cursuspagina. Houdt u onze website in de gaten.
 
CONCEPT PROGRAMMA
08:30Ontvangt en registratie
09:00

Welkomstwoord

Dr. Frans Smiers

 BLOK: Obesitas
09:15

Intergenerationele overdracht van obesitas: systemische aspecten

Spreker volgt

09:45

Intergenerationele overdracht van obesitas: genetische aspecten

Dr. Corjan de Groot

10:15Koffiepauze
 BLOK: Vragen uit de (huisartsen)praktijk
10:45

Het Rijksvaccinatieprogramma, toename van het aantal vaccinaties maar dalende vaccinatiegraad

Rendelien Verschoof-Puiten

11:15

Steeds meer allergie?

Dr. Kitty van Zoest

11:45

Coeliakie, screening en erfelijkheid

Dr. Caroline Meijer

12:15

#durftezien

Mandy Sleijpen

13:15Lunchpauze
14:15

WERKGROEPEN - blok 1

Groep 1: Preventieprogramma’s weerbaarheid tegen criminaliteit en groepsdruk

Spreker volgt

 

Groep 2: Stoppen met vapen: zo help je je kind

Dr. Noor Rikkers

15:15Koffiepauze
15:45

WERKGROEPEN - blok 2

Groep 2: Preventieprogramma’s weerbaarheid tegen criminaliteit en groepsdruk

Spreker volgt

 

Groep 1: Stoppen met vapen: zo help je je kind

Dr. Noor Rikkers

16:45

Plenaire afsluiting en evaluatie

Drs. Els Schoorl

Dr. C.J. de Groot
Kinderarts, LUMC - WAKZ
Dr. C.R. Meijer
Kinderarts, LUMC - WAKZ
Drs. E.R.V.M. Rikkers-Mutsaerts
Kinderarts, LUMC - WAKZ (n.p.)
M. Sleijpen
Directeur, Stichting Wij zijn M
R. Verschoof
Medisch adviseure, RIVM
Drs. J.G.C.M. van Zoest
Kinderarts, Alrijne
LUMC
Albinusdreef 2, 2333 ZA Leiden

Collegezaal 5

Deelname€ 395,- 
Kortingstarief (AIOS, PA, VS)€ 295,- (€100,- korting)

Let op: bij inschrijving gaat u akkoord met onze Algemene Voorwaarden, inclusief de genoemde annuleringsvoorwaarden. Administratiekosten kunnen in rekening gebracht worden bij annulering.